• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Ефективне використання комплексних добрив для ярих культур

Ефективне використання комплексних добрив для ярих культур

Якою буде весна, скільки  міліметрів продуктивної вологи буде в ґрунті на момент посіву ярих та пізніх ярих культур, які умови зволоження супроводжуватимуть сходи культур – ці та інші запитання вже починають бентежити агрономів. Однією з головних статей при вирощуванні сільськогосподарських культур були та залишаються мінеральні добрива. Тому одне з основних питань взимку, яке все частіше виникає на сторінках соціальних мереж аграріїв та запитах до постачальників – як правильно удобрювати ярі культури?

Ні для кого не буде секретом, що для збільшення ефективності аграрного виробництва необхідним є застосування високоефективних добрив. Прямим прикладом є широке використання в агросфері комплексних добрив з азотом, фосфором, калієм та сіркою (NPKS).

Загальновідомим фактом є те, що добрива у перший рік використання можуть засвоюватися в ґрунті лише частково. Індикативним показником у визначенні ефективності добрива є «коефіцієнт використання елементу живлення». Зазвичай при використанні монопродуктів, таких як аміачна селітра, амофос, калій хлористий, коефіцієнти використання у перший рік з добрив не перевищують 50-55% (N), 20-30% (Р) та 50-60% (К) відповідно. При застосуванні комплексних NPKS добрив,  дані показники  збільшуються по кожному елементу живлення з гранули добрива.

Доречно нагадати про переваги, які забезпечує грануляція мінеральних добрив, а саме:
1.    Полегшення транспортування та внесення
2.    Рівномірний розподіл добрива по поверхні поля
3.    Тимчасове ізолювання ґрунтового середовища (іони Ca2+ та Mg2+) від зв’язування найдорожчого елементу у складі NPKS добрива – фосфору.

Повертаючись до питання ефективності комплексних добрив, важливим є розуміння найкращого способу використання комплексних добрив. На даний момент таким способом є внесення з посівом (припосівне внесення добрив). Завдяки цьому способу у агровиробника є можливість при посіві культури внести добриво, яке буде виступати в якості стартового та забезпечувати посилення ростових процесів рослин на початкових етапах росту та розвитку.

Наступний ключовий пункт ефективності гранульованих NPKS добрив напряму залежить від кількості продуктивної вологи, яка накопичилась у метровому шарі ґрунту та середньої багаторічної тенденції випадіння опадів у весняний період. Аналіз цих показників та доступності вологи для рослин дає підґрунтя для визначення потенційно можливої врожайності культури, запровадження необхідної системи застосування добрив та прийняття рішення відносно продуктів, які будуть найбільш ефективними в даних умовах.

Як було зазначено вище, грануляція добрив дає можливість подовжити роботу елементів живлення та зменшити втрати через процеси хімічного зв’язування, випаровування або вимивання. Окрім грануляції існує ще одна технологія, яка дозволяє покращити доступність елементів живлення з добрив. Це використання при виробництві добрив у межах одного хімічного елементу (наприклад азот або фосфор) декількох складників із різними динаміками розчинення у ґрунтовому середовищі. По даній технології створюються добрива Росаферт NPK, серед яких варто виділити марки:

Як правильно обрати марку добрив при посіві кукурудзи або соняшнику, щоб ефективність добрива була найвищою?

Існує одна загальна особливість гранульованих добрив: при збільшенні вмісту фосфору, збільшується питома кількість вологи, необхідна для розчинення гранули. Тобто в умовах недостатнього зволоження, внесення висококонцентрованих марок фосфоровмісних добрив за традиційною технологією (2-3 см у бік від рядка на 3-4 см вниз) завжди буде програвати по ефективності низько-концентрованим маркам фосфоровмісних добрив, наприклад, Росаферт NPK 15-15-15.

Бажаємо всім гарних врожаїв, високої ефективності добрив, зважених рішень та високих прибутків!


Заступник керівника ВІДДІЛУ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ПІТРИМКИ «ЕРІДОН» 
ЧЕРНЕНКО Євген Петрович |
(050)-373-95-24

Де придбати?

11 ms. PHP memory: 2097152 (521728)